Buz Pateni ve Sağlık

Her ebeveyn çocuğunun sağlığı için özen gösterir. Ancak çoğunlukla “çocuk sağlığı için buz pateni” denildiğinde ebeveynler buna oldukça endişeli bir şekilde yaklaşırlar. Aslında buz pateni oldukça zevkli ve çekici bir meşgaleden öte, özellikle sık sık hastalanan ve bünyesi zayıf çocuklar için çok faydalı bir etkinliktir. Hatta doktorlar buz patenini özellikle tavsiye ediyorlar. Siz de kabul edersiniz ki bu durum çocuğunuzu tıbbi pereparatlarla tedavi etmekten çok daha çekicidir.

Buz pateni aynı koşu ve yüzme gibi döngüsel tip (cyclic) sporlar sınıfında yer alır. Bu tür sporlarda yapılan yüklemeler metabolizmayı güçlendirdiği gibi kalp-damar ve solunum sisteminin kapasitesini de arttırır. Tüm bunlar özellikle bünyesi zayıf ve sık sık hastalanan çocuklara fayda sağlamaktadır. Çünkü yükleme birden değil yavaş yavaş arttırılarak yapılmaktadır.

Her çocuk sağlık durumuna göre bir spor branşına yönlendirilmelidir. Buz pateni özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan, sık sık solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarına yakalanan ve kalp problemi bulunan çocuklara faydalı olmaktadır.

Sanırım bunun için verilebilecek en güzel örnek defalarca avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu olan Rus patenci Evgeny Plushenko’dur. Evgeny küçüklüğünde sürekli hastalanan çok zayıf bir çocuktu. Anne- babası bünyesini güçlendirmek için onu doktor tavsiyesi üzerine buz patenine yazdırdılar. Patene başladığında 4 yaşında olan Evgeny sadece sağlıklı bir çocuk olarak büyümedi, aynı zamanda üstün bir sporcu oldu ve buz pateninde zirveye çıktı.

Daha birçok ünlü patenci de aynı Evgeny Plushenko gibi sağlık problemleri nedeniyle bu spora başlamıştır. Yani anlayacağınız kaderin, sizin çocuğunuz için de bir sürpriz hazırlamış olabileceğini unutmamalısınız.

Buz pateni yapmak için diğer bir önemli neden ise insanın vücut duruşuna olan pozitif etkisidir. Günümüzde çocuklardaki vücut duruşu bozuklukları ve hatta skolyoz, çocuk patalojisinde lider pozisyonda yer almaktadır. Okullardaki ders yükünün fazlalığı çocukların daha fazla masa ve bilgisayar başında zaman geçirmelerini gerektirmektedir. Aynı zamanda bilgisayar oyunlarının  ve televizyonun çocuklarımızın hayatındaki yeri git gide artmaktadır. Bu durumda buz pateni en başarılı çözümlerden birisidir.

Sürekli olarak yapılan dersler iyi bir fiziksel forma kavuşmaya, skolyoz ve vücut duruşu bozukluklarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca buz pateni ilgi çekici ve çok eğlencelidir!

Bunların dışında fiziksel yüklemeler sayesinde çocuk organizma güçlenir. Çocuklar daha dayanıklı, esnek ve becerikli hale gelirler. Ayrıca vestibüler mekanizmadaki değişim sayesinde buz pateni, yol ve deniz tutmasından kurtulmaya da yardımcı olur.

Aynı zamanda buz pateni çocuğun psikolojisine ve emosyonel durumuna da olumlu etkiler yaratır. Sonuçta bu spor herşeyden önce eğlencelidir. Çocuklar buz üzerinde kaymaktan zevk alırlar, çünkü bu duyguyu başka bir ortamda tatmaları oldukça zordur. Bunun sonucunda çocuklar stresten ve tüm endişelerinde uzaklaşırlar. Ayrıca derslere düzenli olarak devam eden çocukların uykuları daha düzenli olur ve iştahları artar.

Sonuç olarak, çocuğunuzun sağlıklı, güzel bir fiziğe ve vücut duruşuna sahip olmasını istiyorsanız hiç durmayın…

Buz Pateni hemen hemen her yaşta öğrenilebilen, hem eğlenceli hem de vücudu çok iyi bir şekilde çalıştıran spor dallarından birisidir. Bir saatlik bir buz pateni sonrasında kişiden kişiye değişmekle birlikte 700 – 900 kalori harcayabilirsiniz. 1 saatlik buz pateni antrenmanı yaklaşık 8 kilometrelik koşuya denk sayılabilecek bir özelliktedir. Buz pateni ayak bileklerine, dizlere çok az yük bindirir. Bu sayede diz problemi olan kişiler için uygulanabilecek bir spor dalıdır (Profesyonel eğitmenler aracılığı ile öğrenilen durumlar için geçerli, sıçrama, dönme vb akrobasi hareketleri için geçerli değildir).

Buz Pateni Yapmamız İçin 5 Neden:

1- Kardiyovasküler sistemi geliştirir. Düzenli olarak yapılan buz pateni antrenmanları ile kalp – damar dolaşım sistemi güçlenir.

2- Mental gelişim sağlar. Vücudumuz çocukluğundan beri yürüyüş, koşu ve bisiklet gibi fiziksel aktivitelere alışkın olduğundan ötürü, buz pateni seansları vücudun ve zihnin farklı şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

3- Stresi azaltır. Günlük hayatta, iş, çevre ve aile ile birlikte gelen stresi düzenli buz pateni seansları ile üzerinizden atabilirsiniz.

4- Yüksek kalori harcatma özelliğinden dolayı kilo vermek isteyen bireyler için çok faydalı sayılacak bir fiziksel aktivitedir.

5- Dayanıklılığı artırır. Düzenli olarak yapılacak buz pateni antrenmanları ile fiziksel dayanıklılığınız artar. Bu sayede günlük hayatta, daha zinde, daha hareketli, enerjisi yüksek ve yorgunluğa karşı dirençli olursunuz.

6- Zihinsel düşünceyi arttırır, beyin ve reflekslerinizi güçlendirir..

About The Author

magiciceclub

1 Comment

  • pinar cagan on Ağustos 11, 2018

    buz pateni yazin da acikmiidr bilgi rica ediyorum
    05530522250

Leave a Reply

TEŞEKKÜRLER

DESTEKLEYEN SPONSORLARIMIZ


BUZ PiSTiMiZ iÇiN iLETiŞiME GEÇ

iLETiŞiM MAGIC ICE CLUB

Adres:

Çaybaşı Mh. 1368. sokak
Değirmenönü üstü
Teneffüs Park Yanı
Muratpaşa Antalya

Telefon:

+90 538 814 43 91

Saatler:

Hergün 11.00 – 21.00

SIKÇA SORULAN SORULAR

MERAK ETTiKLERiNiZ